Szkoła w Klwatce Królewskiej.

Spotkanie z surykatką

Dnia 6 marca 2017 r. uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w edukacyjnych warsztatach przyrodniczych "Mali Odkrywcy Zwierząt", gdzie mogli zobaczyć niezwykłe zwierzątko- surykatkę o imieniu  Timon. 

Uczniowie klas 0 - VI z zainteresowaniem wysłuchali informacji i ciekawostek dotyczących tych uroczych zwierząt.

Opiekunka Timona w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedziała o życiu, zwyczajach i żywieniu surykatek. A dzięki Timonowi uczniowie mogli zaobserwować wygląd i zachowanie tych egzotycznych zwierząt. Surykatka to niewielki drapieżnik o długości ciała 25-35 cm, długości ogona ok. 20 cm i wadze 600-900 g. Ich sylwetka jest smukła, pysk wydłużony i spiczasty, uszy niewielkie, zaokrąglone. Kończyny są raczej krótkie, palce zakończone długimi, ostrymi pazurkami. Wierzch ciała jest pokryty miękkim, obfitym futerkiem. Żółty ogon zakończony jest czarnym czubkiem. Te urocze stworzonka spotkamy głównie w południowej część Afryki, głównie na pustyni Kalahari.

Czy można hodować surykatki w warunkach domowych?  Można, są to zwierzątka wyjątkowo sympatyczne, łatwo dostosowują się do otoczenia, ale muszą posiadać miejsce, w którym jest dużo piachu, jedzą larwy, pająki, małe gady i ptaszki. Jednak ,,sporo" też kosztują, bo parę tysięcy złotych, no i oczywiście należy znać się na prawidłowej hodowli tych zwierząt, bo ułożenie takiego dzikiego stworzonka wcale nie jest łatwe.

Pod koniec spotkania wszyscy uczniowie mieli chwilę na zabawę z Timonem oraz okazję do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z naszym bohaterem.